« Back to All Topics
Karambol
Posted in 
General
Karambol
Posted in 
General
Karambol
Üdv!
Nincs kedvetek csinálni Karambolt?
Jó játék, és szerintem sok embert vonzana.

HAHÓ!!!
Nem lehetne reagláni???
Mert tök jó ötlet. Ha valaki nem tudja mi ez, akkor ma (03.21.) Eurosport2-n lesz 15:00-kor.
szerintem is jó ötlet lenne. itt mutatkozna meg igazán hogy ki tud játszani. nem lenne olyan sok máker :D 

szerintem is jó ötlet lenne ez a karambol. légyszi legyen ilyen játék is . itt mutatkozna meg ki tudja a szögeket és nem csak mákból találja el
Most vasárnap,03.23. 23:15-kor lesz az Eurosport 2-n.
Lécci majd írjatok hogy csináljanakk
Kedves OP!
Nem gondolkozta'l ezen?
Ha tul nagy proble'ma lenne akkor le'cci legala'bb ird azt, hogy nem, de ha nem tul nagy akkor le'cci csina'lja'tok meg.
Koszi
UI.: nem tudok e'kezetekes betu"ket irni.
Szerintem is jó lenne ha lenne karambol
valóban nagyon jó ötlet aki ismei a szögeket az nagyon fog örülni!!!!!!

Ismerem a játékot, és én is örülnék neki

Most olvastam el a szabályát, és nekem tetszik.
remélem lesz ijen;)
Karambol /Fás/ szabályzat 

Szabályok 

Ez a fajta biliárdot " Fás biliárd"-nak nevezzük. Az asztal közepén 5 darab fa áll olyan távolságra egymástól, hogy egy golyó éppen ne férjen el közte /a játék során viszont néha át megy közte, de erről majd később/. A középső fa színe piros, a többi lakkozott. A piros fa értéke 5 pont, a piros két szomszédja 3-3, és a két legszélsőé pedig 2-2 pont.



 


A játékot 1 piros és két fehér golyóval játsszák. Az egyik fehér golyó egy fekete pöttyel van megjelölve, azért, hogy meglehessen különböztetni a játékosok golyóit.

A játék lényege:

A játékot 120 pontig játsszák, így tehát aki hamarabb eléri a 120-at az nyer. A játékosok felváltva löknek egymás után az általuk választott golyóval. Először mindig az ellenfél fehér golyóját kell el találni / ez alól csak a kezdés a kivétel/ és csak az után lehet vagy a pirosat eltalálni, vagy pedig az ellenfél golyójával a fákat borítani. Viszont minden esetben falat is kell érnie valamelyik golyónak még a borítás előtt. Ha nem borit, akkor lehet fal nélkül is játszani, pl. a pirosra. Tehát az ellenfél golyójának eltalálása fal nélkül és a piros fal nélkül az jó. Egyenesen az ellenfél golyóját a fasorra játszani nem szabad. A borított fák összege adja a pontokat. Miután eltaláltuk az ellenfél golyóját és a piros golyót is eltalálta valamelyik golyó, majd a piros golyó borít, az nekünk jó. Pl. ellenfél golyóját eltaláljuk, az ellenfél golyója meglöki a piros golyót, a piros golyó leborítja az egész fasort, akkor az 19 pont nekünk. Ugyanúgy jó, ha az ellenfél golyójának találata után a mi golyónk löki meg a piros golyót és úgy borit. A piros golyó találata feloldoz a fal érintése alól:





Pontozás:

Abban az esetben, ha előbb találjuk el a pirosat mint az ellenfél golyóját az rossz /kivéve a kezdést/, így 7 pont jár az ellenfélnek, plusz még a borított fák összértéke is. Tehát, ha először a piros golyót találjuk el és elborul az összes fa is, akkor az 22 pont az ellenfélnek. A piros golyó értéke jó lökés esetén 4 pont. Tehát, eltaláljuk a mi fehér golyónkkal az ellenfél fehér golyóját és bármelyik fehér golyó éri a pirosat az 4 pont, illetve még az ellenfél golyója által borított fák összege. Ha úgy borul az összes fa, hogy nem találtuk el az ellenfél golyóját, akkor az 20 pont az ellenfélnek / 5 a nem találásért és 15 a fák összege/.
Jó lökések: 
-ellenfél golyójának eltalálása piros golyó eltalálása nélkül, fal érintése nélkül és borítás nélkül 0 pont
-ellenfél golyójának eltalálása után piros golyó találata mindegy melyik fehérrel 4 pont
-ellenfél golyójának eltalálása után a piros golyó vagy az ellenfél golyója borít, fal érintésével

Rossz lökések:
-nem találás 5 pont az ellenfélnek
-először a piros golyó találata 7 pont, plusz a borított fák összege, az ellenfélnek
-fa borítása az ellenfél golyójának találata előtt 5 pont, plusz a borított fák összege, az ellenfélnek
-ellenfél golyójának találata utáni borítás fal érintése nélkül 5 pont plusz a borított fák összege, az ellenfélnek

-minden esetben rossz lökés, amikor a mi golyónk borít

Saját golyó kiugrása: 2 pont az ellenfélnek, mivel utána kézből játszik
Ellenfél golyójának kiugrása: 2 pont nekünk, mivel ő játszik kézből


Kezdés

Hogy ki kezdjen az megegyezés szerint történik, viszont a második játszmát általában az első játszma vesztese szokta kezdeni. Ez a játék is két nyert játszmáig megy, tehát vagy 2-0, vagy 2-1 a végeredmény.
A piros golyót a kezdő játékos a két végfal előtti pont bármelyikére rakja, majd a saját fehér golyóját a fák melletti két pont bármelyikére. A nem kezdő játékos a saját golyóját a kezében tartja.






A kezdő játékos a saját golyóját a piros golyóra játssza egyből vagy falról az mindegy, a lényeg, hogy a piros golyó minél több fát borítson. A borított fák összege jegyzendő a felíró táblára. A másik játékos a két 2 pontos fa és a két oldalfal által határolt képzeletbeli négyzet területéről bárhonnan kezdhet. Leginkább onnan szoktak kezdeni, ahonnan jobban látják az ellenfél fehér golyóját. A kezdésen kívül kézből játszani csak akkor lehet, ha kiugrott a golyó.

Játék közben:
minden esetben az ellenfél golyójára kell játszani falról vagy anélkül, hogy az minél többet borítson, viszont borítás elött már valamelyik golyónak érnie kell a falat.
ha bármelyik golyó átbújik bármelyik két fa közt borítás nélkül az nem hiba. Ritkán szokott előfordulni. Csak olyankor amikor lassan gurul a golyó.
Ha bármelyik golyó a két pontos fa helyén áll meg akkor azt a fát a másik 2 pontos és a mellette lévő 3 pontos fa közé kell helyezni.
Ha a 3 pontos fa helyén áll meg akkor azt a másik 3 pontos és az piros fa közé kell helyezni.
Ha a piros fa helyén áll meg valamelyik golyó akkor a piros fát az a 2 és 3 pontos fa közé kell tenni amelyik a piros golyóval ellentétben van az asztal felezővonalától.
Ha két golyó is elfoglal két fa helyét akkor azt a két fát is másik kettő közé kell rakni. Pl. a jobb oldali 2 és 3 pontos fát kell elhelyezni, akkor a 2 pontost a másik 2 és 3 pontos fa közé, 3 pontosat pedig az oiros és a 3 pontos fa közé kell tenni.
Ha a piros fát és a jobb oldali 2 pontos fát kell el rakni, akkor a piros és a 2 pontos fát is a bal oldali 2 és 3 pontos fa közé kell helyezni.



 


Befejezés:
Befejezni a játékot csak fával lehet, vagy az ellenfél általi rossz lökés pontjával.Tehát, ha nekünk 117 pontunk van akkor egy esetleges piros golyó találatával, azaz 4-el nem nyerhetünk. Csak fa borításával, vagy a piros golyóval közösen, borítással lehet nyerni.
A játék érdekessége:

Amiért ezt a játékot jobbnak tartom bármelyik más játéknál /snooker, pool/, az pedig az hogy bizonyos helyzetekben csak több falból lehet eltalálni az ellenfél golyóját. Íme egy példa:





Szokták ezt a játékot még úgy is játszani, hogy kötelező falat találni még az ellenfél golyójának eltalálása előtt. Itt a pontozás duplán számít.

Természetesen lehet játszani párosban is. Itt is felváltva löknek a játékosok.
A-1 játékos, B-1 játékos, A-2 játékos, B-2 játékos, A-1 játékos,…..

Még egy érdekes játék:

Az egyik játékos hagyományos módon kezd és játszik végig. A másik játékosnak a felírótáblán beírunk 114-et. Tehát már csak 6 pont kell neki. Ezt a 6 pontot viszont csak úgy szerezheti meg, ha a 2 pontos fát találja el, és azt is csak külön, külön. Egy lökéssel ha két 2 pontos fát borít az rossz. Egy lökéssel csak egy 2 pontos fát boríthat. Abban az esetben, ha többet borít az az ellenfélnek írodik. Az ellenfél rossz lökései annak pontjaiból levonódik.
Tehát, ha van 90 pontja és nem találja el a másik fehér golyót, akkor -5, azaz 85-re visszaesik.
Nagyszerű játékok ezek és rendkívül élvezetesek, hozzátéve még azt is, hogy kimagaslóan jó játékosok vannak köreinkben.
Remélem elég érthetően írtam le a szabályokat és ha van lehetőségük ki is próbálják.
Bízom benne, hogy felkeltettem érdeklődésüket és ha hamarabb nem is, de a döntőre eljönnek.

Az egy bonyolultabb játék.
Én erre a játékra gondoltam:


KARAMBOL

A játékhoz egy fehér, egy sárga (esetleg megjelölt fehér) lökőgolyók és egy piros golyó szükséges.

A GOLYÓK FELÁLLÍTÁSA: a pirosat a topontra, az ellenfél lökőgőlyóját a homlokpontra, a kezdést végző játékos golyóját kívánsága szerint az ellenfél golyója melletti jobb ill. bal oldali pontra kell felállítani.

A KEZDÉS: A legelső karambolt a pirosról - közvetlenül vagy falról - kell megcsinálni.

A JÁTÉK FOLYTATÁSA ÉS BEFEJEZÉSE: A játék célja minél több karambol elérése, ami azt jelenti, hogy a játékos lökőgolyójának érintkeznie kell a másik két golyóval(általában a piros eltalálása után 3 falat kell érintenie a saját golyónak, és csak utána érhet hozz az ellenfél golyójához). A játszma hossza meghatározott számú karambolból áll, amely a játéknemtől függően különböző lehet, illetve szokott lenni. A karambol csak akkor érvényes, ha mindhárom golyó megállt és közben nem történt hiba. Minden karambol egy poénnak számit. A játék folyamán a lökőgolyó nem cserélhető fel. Ha a játszmát kezdő játékos elérte az előirt pontszámot, ellenfele – hogy azonos számú felvételük legyen – kezdőállásból még egy felvételre jogosult. Amennyiben az ellenfél is elérte az előirt pontszámot a játszma eredménye döntetlen. Ebben az esetben a szabály előírásainak megfelelően meghatározott számú plusz felvétellel kell eldönteni, hogy ki lesz a győztes. Ez akár többször is megismételhető.


SZAKKIFEJEZÉSEK MAGÁYARZATA:
- „homlokfal” – az asztalnak a kezdő oldal felöli rövidebbik oldala,
- „homlokmező” – a kezdő oldal felöli homlokvonal által meghatározott 1/4 asztal terület,
- „homlokpont” – a homlokvonal és az asztal hossztengelyének a metszéspontja,
- „homlokvonal” – az asztal kezdő oldala felöli 1/4 asztal rész határvonala,
- „topont” – az asztal hossztengelyének a 3/4 részénél levő pont a kezdő oldal felől számítva,

Ha valaki nem ért valamit ezzel kapcsolatban, írjon nyugodtan.
én benevagyok csakhát hülyevagyok hozá nemvűágom de lényeg hogy van dákó emg golyo bene:):D
nemtudom ez a pirosat kel lökni aztán 3 fal vagy micsoda öszezavar de ha jolvettem ki akor az a lényeg hogy falat érjen a fehér, ugye?  én amugy benelennék a dologba szeretem az ujdonságokat:)
Az a lényeg, hogy a saját golyóval a pirosat kell először eltalálni, és utána az ellenfél golyóját. Csak hogy ne legyen ilyen egyszerű, ezért szokták azt csinálni, hogy piros eltalálása után 3 falat kell még érintenie a saját golyónak és csak utána találhatja el az ellenfél golyóját. Ha ez sikerül, akkor 1 pontot kap a játékos.
:D:D énmég fal nélkül se tudnám eltalálni a másik golyot:$ marha nehéznek tünik remélem majd leszrá alkalom hogy kiprobálhassam mert tényleg felkeltette az érdelködésem és ha megvalosul a dolog elég sok ember foglya tolni azzzal:)
nah mind1 lényeg hogy mostmár megértete mi a léynege:)
Ez nagyon szép, de ennek mi köze a karambolhoz?
TÉLLEG VÁLASZOLNI MÁR LUXUS, HA MEG SZÓLUNK H VALAMI UJAT AKARUNK AKKOR MEG BANN...
Tényleg jó lenne ez a Karambol játék.:D
jaja sztem is kellene valami új biliárd.. és ez pont megfelelő lenne..
jó is lenne az a game de ezek.. ugyse csinálják meg:D
Még nem láttam ilyet és a szabályzatot sem olvastam valami nagy beleéléssel...de hasonlít egy játékra talán...mondd, egészen véletlenűl, ez nem az a játék amit "rex"-nek is hívnak?
Még nem láttam ilyet és nem nagy bele éléssel olvastam a szabályzatot sem, amég nincs ilyen nem foglalkoztat különösebben, csak egy kérdésem van...egészen véletlenűl ez nem az a játék amit "rex"-nek is szoktak hívni?